17. marts 2026

Siddharth Vadnerkar, postdoc

Nyansat

Siddharth blev ansat som postdoc i sektionen Analyse & Kvantum den 1. februar 2026.

Siddharth Vadnerkar

Siddharth har en B.Tech. i ingeniørfysik fra IIT Delhi (Indien), en master i fysik fra Stony Brook University (USA) og en ph.d. fra University of California, Davis (USA). Titlen på hans ph.d.-afhandling var: "An Operator-Algebraic Framework for Anyons and Defects in Quantum Spin Systems".

”Jeg kan godt lide at studere de forskellige aspekter af topologiske faser og bruger operatoralgebraer og tensor-kategoriske teknikker til at undersøge dem. Jeg er især glad for topologiske faser, fordi brugen af de topologiske egenskaber på en eller anden måde giver os mulighed for at omdanne den funktionelle analytiske undersøgelse af flerlegeme-systemer til en algebraisk undersøgelse”, siger Siddharth.

Han vil arbejde sammen med professor Albert Werner og Centre for the Mathematics of Quantum Theory (QMATH).

Han tilføjer: ”Jeg elsker at tage billeder af uinteressante ting på interessante måder, elsker brutalt svære spil og elsker at udforske ny mad, kultur og ansigter. Jeg havde aldrig besøgt et nordisk land, før jeg påbegyndte mit postdoc-ophold ved KU, og indtil videre har jeg det fantastisk :) ”.

Du kan finde Siddharth på QMATH-kontoret V01-4-21.