Administration

Nedenfor kan du finde vores administrative medarbejderes kompetenceområder og træffetider:

Gyrd Foss

Administrationschef
Gyrd Foss, tlf.: 35 32 92 66,
e-post: gyrd@math.ku.dk
Kontor 04.1.02

Studie- og ph.d.-administration m.v.

Astrid Steen Mortensen

Astrid Steen Rasmussen
på barselsorlov.

Helene Agerkvist

Helene Agerkvist, tlf. 35 32 51 96,
e-mail: ha@math.ku.dk
Studieadministration, kursusdatabase, instruktoransættelser.
Kontor 04.1.06.

Lone Baltzersen Lone Baltzersen, tlf.: 35 32 56 35,
e-post: lb@math.ku.dk 
Studie- og eksamensadministration, bestilling af bøger til undervisning (bog@math.ku.dk).
Kontor 04.1.06.
Nina Nina Weisse, tlf.: 35 32 07 24,
e-post: weisse@math.ku.dk 
Ph.d sekretær, ferie- og sygdomsregistrering, KUPA, ad hoc lokalebooking.
Kontor 04.1.04.
Shabnam Abbasi

Shabnam Abbasi, tlf.: 35 32 55 74
e-post: shabnam@math.ku.dk
Studieadministrationen, studiestartskoordinator, studiemiljø.
Kontor 04.1.06.

Service, booking

Bjarne Møller

Bjarne Møller, tlf.: 
e-post: bm@math.ku.dk 
Servicemedarbejder. 
Kontor 04.1.18.

Bjarne Søberg

Bjarne Søberg, tlf.: 93 56 52 33,
e-post: bjarne@math.ku.dk
Servicemedarbejder.
Kontor 04.1.18.

Mette

Mette Fulling, tlf.: 24 95 96 07,
e-post: fulling@math.ku.dk 
Gæsteservice – hotelreservationer, udlån af nøgler og gæstekort m.m. Koordinator mellem instituttet og Science HR. Onboarding af nye ansatte. Kontorfordeling.
Træffes bedst: Mandag, tirsdag, onsdag og fredag 07:30-14:30 i kontor 04.1.04

Morten Petersson

Morten Petersson, tlf.: 35 33 04 97, mobil 61 72 89 22,
e-post:  petersson@math.ku.dk 
Service. Indkøb. Arbejdsmiljø. Rejsebooking.
Morten kan træffes rundt omkring i huset eller i lokale 04.1.15. 

Økonomi

Natasha Gulddal

Natasha Rørdam Gulddal, tlf.: 35 32 02 21,
e-post: natasha@math.ku.dk
Ekstern virksomhed, projektøkonomi og fundraisingbudgetter. Hjælp til rejseafregning.
Kontor 04.1.07.

Lykke Ilg

Lykke Ilg, tlf.: 35 32 04 67,
e-post: lykke@math.ku.dk
Budget & regnskab. Ferievarsling, Hjælp til RejsUd. Teamkoordinator. 
Kontor 04.1.07.

Kommunikation & bibliotek

Ole Jørgensen

Ole Jørgensen, tlf.: 91 32 45 23
e-post: bibliotek@math.ku.dk 
Bibliotekar. Hjælp til litteratur- og informationssøgning. CURIS-rådgivning.
Kontor 04.1.17. 

Jim Hoyer

Jim Høyer, tlf.: 35 33 04 91,
e-post: jimh@math.ku.dk
Kommunikationsmedarbejder, webredaktør og nyhedsbrevsredaktør. 
Kontor 04.1.05. 

 Centeradministration

Suzanne Andersen

Suzanne Andersen, tlf.: 35 32 70 57,
e-post: Suzanne@math.ku.dk
Centeradministrator for Centre for the Mathematics of Quantum Theory
Kontor i Vibenhuset,  Lyngbyvej 2

Lise Steen Nielsen Lise Steen Nielsen, tlf.: 21 32 80 05
e-post: lsn@math.ku.dk
Centeradministrator for Quantum for Life Centre
Kontor i Vibenhuset,  Lyngbyvej 2
Jan Tapdrup

Jan Tapdrup, tlf.: 35 32 71 14
e-post: jt@math.ku.dk
Centeradministrator for Centre for Geometry and Topology
Kontor: 04.4.02