Institut for Matematiske Fag

Organisationsprofil

 

 
  1. 1969
  2. Udgivet

    Tensor products of Banach algebras with involution

    Laursen, Kjeld Bagger, 1969, I : Transactions of the American Mathematical Society. 136, s. 467-487

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  3. 1970
  4. Udgivet

    Direct limits of semisimple rings

    Jensen, Chr Ulrik & Skornyakov, L. A., 1970, I : Matematicheskie Zametki . 7, 4, 461-468,.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  5. Udgivet

    Maximal two-sided ideals in tensor products of Banach algebras

    Laursen, Kjeld Bagger, 1970, I : Proceedings of the American Mathematical Society. 25, s. 475-480

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  6. Udgivet

    Mergelyan's theorem for vector-valued functions with an application to slice algebras

    Laursen, Kjeld Bagger, Briem, E. & Pedersen, N. W., 1970, I : Studia Mathematica. 25

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  7. Udgivet

    On finitely generated flat modules

    Jøndrup, Søren, 1970, I : Mathematica Scandinavica. 26, s. 233-240 8 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  8. Udgivet

    On finitely generated flat modules. II

    Jøndrup, Søren, 1970, I : Mathematica Scandinavica. 27, s. 105-112 8 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  9. Udgivet

    On the vanishing of (i)

    Jensen, Chr Ulrik, 1970, I : Journal of Algebra. 15, s. 151-166 16 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  10. 1971
  11. Udgivet

    $rm p.p.$ rings and finitely generated flat ideals

    Jøndrup, Søren, 1971, I : Proceedings of the American Mathematical Society. 28, s. 431-435 5 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  12. Udgivet

    On finitely generated flat modules. III

    Jøndrup, Søren, 1971, I : Mathematica Scandinavica. 29, s. 206-210 (1972)

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  13. 1972
  14. Udgivet

    Equivalence of algebra norms on L1(G)

    Laursen, Kjeld Bagger, 1972, I : Proceedings of the American Mathematical Society. 34, s. 316

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt