Publikationer fra MATH – Københavns Universitet

Videresend til en ven Resize Print Bookmark and Share

Institut for Matematiske Fag > Forskning > Publikationer > Publikationer

Institut for Matematiske Fag

  1. 2017
  2. Accepteret/In press
  3. Udgivet

    Time inhomogeneity in longest gap and longest run problems. / Asmussen, Søren; Ivanovs, Jevgenijs; Rønn-Nielsen, Anders.

    I: Stochastic Processes and Their Applications, Vol. 127, Nr. 2, 2017, s. 574-589.

    Publikation: Forskning - fagfællebedømtTidsskriftartikel

  4. Udgivet

    The spectrum of the equivariant stable homotopy category of a finite group. / Balmer, Paul; Sanders, Beren.

    I: Inventiones Mathematicae, Vol. 208, Nr. 1, 2017, s. 283–326.

    Publikation: Forskning - fagfællebedømtTidsskriftartikel

  5. Udgivet

    Coaching and engaging. Developing teaching with CAS in High School. / Bang, Henrik Peter; Grønbæk, Niels; Larsen, Claus Richard.

    2017. Abstract from Congress of the European Society for Research in Mathematics Education , Dublin, Irland.

    Publikation: ForskningKonferenceabstrakt til konference

  6. Accepteret/In press

    Out- and insourcing, an analysis model for use of instrumented techniques. / Bang, Henrik Peter; Grønbæk, Niels; Larsen, Claus Richard.

    2017. Paper presented at Congress of the European Society for Research in Mathematics Education , Dublin, Irland.

    Publikation: ForskningPaper

  7. Udgivet

    Auslander–Reiten Sequences, Brown–Comenetz Duality, and the K(n)-local Generating Hypothesis. / Barthel, Tobias.

    I: Algebras and Representation Theory, Vol. 20, Nr. 3, 01.06.2017, s. 569-581.

    Publikation: Forskning - fagfællebedømtTidsskriftartikel

  8. Accepteret/In press

    Abelian Calabi-Yau threefolds: Neron models and rational points. / Bogomolov, Fedor; Halle, Lars Halvard; Pazuki, Fabien Mehdi; Tanimoto, Sho.

    I: Mathematical Research Letters, 2017.

    Publikation: Forskning - fagfællebedømtTidsskriftartikel

  9. E-pub ahead of print

    Flow equivalence and isotopy for subshifts. / Boyle, Mike; Carlsen, Toke Meier; Eilers, Søren.

    I: Dynamical Systems, 2017, s. 1-21.

    Publikation: Forskning - fagfællebedømtTidsskriftartikel

  10. E-pub ahead of print

    Reduced Twisted Crossed Products over C*-Simple Groups. / Bryder, Rasmus Sylvester; Kennedy, Matthew.

    I: International Mathematics Research Notices, 2017.

    Publikation: Forskning - fagfællebedømtTidsskriftartikel

  11. E-pub ahead of print

    Global model structures for -modules. / Böhme, Benjamin.

    arXiv preprint, 2017.

    Publikation: ForskningWorking paper

Forrige 1 2 3 4 5 6 7 8 ...293 Næste