Institut for Matematiske Fag

Organisationsprofil

 

 
  1. 1960
  2. Udgivet

    Über die Führer einer Klasse Heckescher Grössencharaktere

    Jensen, Chr Ulrik, 1960, I : Mathematica Scandinavica. 8, s. 81-96 16 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  3. 1962
  4. Udgivet

    On the Diophantine equation $xi ^2-2m^2eta ^2=-1$

    Jensen, Chr Ulrik, 1962, I : Mathematica Scandinavica. 11, s. 58-62 5 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  5. Udgivet

    On the solvability of a certain class of non-Pellian equations

    Jensen, Chr Ulrik, 1962, I : Mathematica Scandinavica. 10, s. 71-84 14 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  6. Udgivet

    Über eine Klasse nicht-Pellscher Gleichungen

    Jensen, Chr Ulrik, 1962, I : Journal fuer die Reine und Angewandte Mathematik. 209, s. 36-38 3 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  7. 1963
  8. Udgivet

    On characterizations of Prüfer rings

    Jensen, Chr Ulrik, 1963, I : Mathematica Scandinavica. 13, s. 90-98 9 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  9. Udgivet

    Remark on a characterization of certain ring class fields by their absolute Galois group

    Jensen, Chr Ulrik, 1963, I : Proceedings of the American Mathematical Society. 14, s. 738-741 4 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  10. 1964
  11. Udgivet

    A remark on arithmetical rings

    Jensen, Chr Ulrik, 1964, I : Proceedings of the American Mathematical Society. 15, s. 951-954 4 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  12. Udgivet

    A remark on relative integral bases for infinite extensions of finite number fields

    Jensen, Chr Ulrik, 1964, I : Mathematika. 11, s. 64-66 3 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  13. 1965
  14. Udgivet

    A characterization of reflexivity in Banach spaces

    Laursen, Kjeld Bagger, 1965, I : Mathematica Scandinavica. 16, s. 169-174

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  15. 1966
  16. Udgivet

    A remark on flat and projective modules

    Jensen, Chr Ulrik, 1966, I : Canadian Journal of Mathematics - Journal Canadien de Mathématiques. 18, s. 943-949 7 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  17. Udgivet

    A remark on semi-hereditary local rings

    Jensen, Chr Ulrik, 1966, I : Journal of the London Mathematical Society. 41, s. 479-482 4 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  18. Udgivet

    A remark on the distributive law for an ideal in a commutative ring

    Jensen, Chr Ulrik, 1966, I : Proc. Glasgow Math. Assoc.. 7, s. 193-198 6 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  19. Udgivet

    Arithmetical rings

    Jensen, Chr Ulrik, 1966, I : Acta Math. Acad. Sci. Hungar.. 17, s. 115-123 9 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  20. Udgivet

    On homological dimensions of rings with countably generated ideals

    Jensen, Chr Ulrik, 1966, I : Mathematica Scandinavica. 18, s. 97-105 9 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  21. 1967
  22. Udgivet

    Homological dimensions of $aleph _0-$coherent rings

    Jensen, Chr Ulrik, 1967, I : Mathematica Scandinavica. 20, s. 55-60 6 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  23. 1968
  24. Udgivet

    Some functional equations in groups and rings

    Jessen, B., Karpf, J. & Thorup, Anders, 1968, I : Mathematica Scandinavica. 22, s. 257-265 (1969)

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  25. Udgivet

    Some remarks on a change of rings theorem

    Jensen, Chr Ulrik, 1968, I : Mathematische Zeitschrift. 106, s. 395-401 7 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  26. Udgivet

    Sur le plongement d'un anneau dans un anneau héréditaire

    Jensen, Chr Ulrik, 1968, I : C. R. Acad. Sci. Paris. 267, s. A534–A535

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  27. 1969
  28. Udgivet

    Ideal structure in generalized group algebras

    Laursen, Kjeld Bagger, 1969, I : Pacific Journal of Mathematics. 30, s. 155-174

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  29. Udgivet

    Some cardinality questions for flat modules and coherence

    Jensen, Chr Ulrik, 1969, I : Journal of Algebra. 12, s. 231-241 11 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  30. Udgivet

    Tensor products of Banach algebras with involution

    Laursen, Kjeld Bagger, 1969, I : Transactions of the American Mathematical Society. 136, s. 467-487

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  31. 1970
  32. Udgivet

    Direct limits of semisimple rings

    Jensen, Chr Ulrik & Skornyakov, L. A., 1970, I : Matematicheskie Zametki . 7, 4, 461-468,.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  33. Udgivet

    Maximal two-sided ideals in tensor products of Banach algebras

    Laursen, Kjeld Bagger, 1970, I : Proceedings of the American Mathematical Society. 25, s. 475-480

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  34. Udgivet

    Mergelyan's theorem for vector-valued functions with an application to slice algebras

    Laursen, Kjeld Bagger, Briem, E. & Pedersen, N. W., 1970, I : Studia Mathematica. 25

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  35. Udgivet

    On finitely generated flat modules

    Jøndrup, Søren, 1970, I : Mathematica Scandinavica. 26, s. 233-240 8 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  36. Udgivet

    On finitely generated flat modules. II

    Jøndrup, Søren, 1970, I : Mathematica Scandinavica. 27, s. 105-112 8 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  37. Udgivet

    On the vanishing of (i)

    Jensen, Chr Ulrik, 1970, I : Journal of Algebra. 15, s. 151-166 16 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  38. 1971
  39. Udgivet

    $rm p.p.$ rings and finitely generated flat ideals

    Jøndrup, Søren, 1971, I : Proceedings of the American Mathematical Society. 28, s. 431-435 5 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  40. Udgivet

    On finitely generated flat modules. III

    Jøndrup, Søren, 1971, I : Mathematica Scandinavica. 29, s. 206-210 (1972)

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  41. 1972
  42. Udgivet

    Equivalence of algebra norms on L1(G)

    Laursen, Kjeld Bagger, 1972, I : Proceedings of the American Mathematical Society. 34, s. 316

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  43. Udgivet

    Les foncteurs dérivés de $ et leurs applications en théorie des modules

    Jensen, Chr Ulrik, 1972, Springer.

    Publikation: Bog/antologi/afhandling/rapportBogForskning

  44. Udgivet

    On Ext 1 (A, R)  for torsion-free

    Jensen, Chr Ulrik, 1972, I : Bulletin of the American Mathematical Society. 78, 5, s. 831-834

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  45. Udgivet

    On discontinuous homomorphisms of L1(G)

    Laursen, Kjeld Bagger, 1972, I : Mathematica Scandinavica. 30, s. 263-266

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  46. Udgivet

    Rings in which pure ideals are generated by idempotents

    Jøndrup, Søren, 1972, I : Mathematica Scandinavica. 30, s. 177-185 9 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  47. Udgivet

    Maximum likelihood estimation of the size distribution of liver cell nuclei from the observed distribution in a plane section.

    Keiding, Niels, Jensen, S. T. & Ranek, L., sep. 1972, I : Biometrics. 28, 3, s. 813-829 17 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  48. 1973
  49. Udgivet

    A note on lifting of matrix units in C*-algebras

    Laursen, Kjeld Bagger, 1973, I : Mathematica Scandinavica. 33, s. 338-342

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  50. Udgivet

    Automatic continuity in Banach spaces and algebras

    Laursen, Kjeld Bagger & Stein, Jr, J. D., 1973, I : American Journal of Mathematics. 95, s. 495-505

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  51. Udgivet

    Centres and fixed-point rings of Artinian rings

    Jensen, Chr Ulrik & Jøndrup, Søren, 1973, I : Mathematische Zeitschrift. 130, s. 189-197 9 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  52. Udgivet

    Modules algébriquement compacts et foncteurs (i)

    Gruson, L. & Jensen, Chr Ulrik, 1973, I : C. R. Acad. Sci. Paris Sér. I Math.. 276, s. A1651-A1653

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  53. Udgivet
  54. Udgivet

    On the structure of $rm Ext_R^1(A,R)$

    Jensen, Chr Ulrik, 1973, Rings, modules and radicals (Proc. Colloq., Keszthely, 1971). North-Holland, Amsterdam, s. 215-226

    Publikation: Bidrag til bog/antologi/rapportBidrag til bog/antologiForskningfagfællebedømt

  55. Udgivet

    The Probabilistic Background of Some Statistical Methods in Physical Geodesy.

    Lauritzen, Steffen L., 1973, København: Geodætisk Institut.

    Publikation: Bog/antologi/afhandling/rapportBogForskning

  56. 1974
  57. Udgivet

    A remark on pure ideals and projective modules

    Jøndrup, Søren & Trosborg, P. J., 1974, I : Mathematica Scandinavica. 35, s. 16-20 5 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  58. Udgivet

    Groups acting on rings

    Jøndrup, Søren, 1974, I : Journal of the London Mathematical Society. 8, s. 483-486 4 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  59. Udgivet

    Power series over coherent rings

    Jøndrup, Søren & Small, L. W., 1974, I : Mathematica Scandinavica. 35, s. 21-24 4 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  60. Udgivet

    Sufficiency, prediction and extreme models

    Lauritzen, Steffen L., 1974, I : Scandinavian Journal of Statistics. 1, s. 128-134 7 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  61. Udgivet

    Symmetry of generalized group algebras

    Laursen, Kjeld Bagger, 1974, I : Proceedings of the American Mathematical Society. s. 318-322

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  62. 1975
  63. Udgivet

    General exponential models for discrete observations

    Lauritzen, Steffen L., 1975, I : Scandinavian Journal of Statistics. 2, s. 22-33 12 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  64. Udgivet

    Lifting matrix units in C*-algebras II

    Laursen, Kjeld Bagger & Sinclair, A. M., 1975, I : Mathematica Scandinavica. 37, s. 167-172

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

  65. Udgivet

    A MORPHOMETRIC STUDY OF NORMAL HUMAN LIVER CELL NUCLEI

    Ranek, L., Keiding, Niels & Jensen, S. T., nov. 1975, I : Acta Pathologica Microbiologica Scandinavica Section A Pathology. 83A, 5, s. 467-476 10 s.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

Forrige 1 2 3 4 5 6 7 8 ...70 Næste