Matematisk Afdeling 31. januar 2002 Institut for Matematiske Fag Mikael Rørdam

Mat 3MI — Mål og Integralteori – F02 — Ugeseddel nr. 1

Kursets hjemmeside: Den meste information om kurset vil være at finde på kursets

hjemmeside http://www.math.ku.dk/∼rordam/3mi02.html, som løbende vil blive opda-

teret.

Forelæsningerne holdes af Mikael Rørdam onsdage kl. 10–12 i auditorium 5. Første gang onsdag d. 6. februar.

Øvelserne: Der er tre hold:

Hold 1 Onsdag kl. 15–17 A102 Robert Lassen Nielsen
Hold 2 Mandag kl. 11–13 A104 Klaus Kähler Holst
Hold 3 Fredag kl. 12–14 A102 Robert Lassen Nielsen

Det forventes, at alle har forberedt sig til øvelsestimerne. Som et absolut minimum skal alle opgaver på ugesedlen læses, og to til tre opgaver hver uge skal regnes omhyggeligt. Undervisningen vil blive tilrettelagt udfra denne forventning.

Der vil også af og til blive afsat tid til at gennemgå udvalgte sætninger fra pensum.

Hjemmeopgaver: Der vil blive stillet hjemmeopgaver hver anden uge de første 8 uger af semesteret og hver uge de sidste 6 uger (ialt 10 sæt). Opgaverne afleveres til instruktoren, og du får dem tilbage i rettet stand. Aflevering af hjemmeopgaver giver dig mulighed for løbende at få afprøvet din forståelse af kurset og giver samtidigt en fremragende træning i at skrive matematik.

Forelæsningerne i uge 6: Indledningen (§ i) og § 0 om regning med ±∞ gennemgås kursorisk. Herefter gennemgås § 1, hvor begrebet en σ-algebra indføres.

Øvelserne i uge 7: Her regnes opgaverne 0.1*, 0.2*, \underline{0.3}, 0.6*, \underline{1.1}, \underline{1.2} (evt. udvalg), \underline{1.4}, 1.5, 1.8.

Regn først de understregede opgaver. De er vigtigst. Opgaverne mærket med en * regnes, hvis tiden tillader det.