Fællesmatematisk fagråds hjemmeside

Netop nu

Om fagrådet

Kalender

Arkiv

Links

Referat af fagrådsmødet d. 30/4 2003 (Tilbage)


Dagsorden:

  1. Valg af referant + ordstyrer
  2. Nye bachelordel præsenteres
  3. Nye andendel overvejes/planlægges
  4. Valg af studenterrepræsentanter/observanter til afdelingsbestyrelsen
  5. Omkostninger ved parlamentarikseminar afregnes
  6. Nyt fra Institutbestyrelsen v. Tine
  7. Caféen?s fond: S01-udvalget vil søge
  8. Eventuelt

Referant: Sara Arklint.


Ad 1) Ordstyrer: Mathias. Referant: Sara.

Ad 2) Vi fik skemaet vist og forklaret og var positivt indstillede. Skemaet m.m. kan ses på math.ku.dk/sn/Studiestruktur/studiestruktur.html. Ideen om 'linjer' blev også nævnt: specielle valg af valgfri fag kan give ens titel af bachelor i matematik en slags præfiks (industri-, gymnasielærer, forsker eller generalist).

Ad 3) Tarje har modtaget skriftlige forslag fra Stefan Mabit som efter sigende er meget utilfreds med andendelens nuværende udformning. Elgen var tilfreds med den nuværende andendel og var især glad for fagprojekter.

Ad 4) Stefan Holm og Majbritt Felleki blev valgt.

Ad 5) Mathias får 150kr af Fagrådet til dækning af udgifterne ved seminaret i efteråret 2002.

Ad 6) Det er blevet besluttet at der skal oprettes et Undervisningsmiljøudvalg (en parallel til arbejdsmiljøudvalg). Det er udelukkende (klager over) lokalerne i E-bygningen udvalget skal beskæftige sig med. Tine Rahbek Krog og Esben Flachs er valgt som studenterrepræsentanter til udvalget da de sidder i Institutbestyrelsen.

Ad 7) Det er blevet besluttet at Sara skal ansøge Caféen? om penge til combi-ovn (microbølgeovn med bagefunktion), viskestykker, håndklæder, tavlesvamp, stempelkande, diverse spil, dybere reol, plakater/vægpynt, trælim til stolene samt evt. en fryser. Det vil blive undersøgt om vi må installere et komfur; hvis vi må, vil vi søge om penge til det. Kommentarer/forslag til listen modtages med kyshånd på m01sea.

Ad 8) Vi bemærkede at vi næste gang ikke kun skal annoncere mødet via email, men også skal sætte plakater op: der var kage til overs!

Det er ikke planlagt hvornår næste møde afholdes.


Tilstede var:
Mathias Winther Madsen, Stefan Holm, Morten "Elgen" Overgaard Hansen, Tarje Bargheer, Sara Arklint, Tine Rahbek Krog og Eva Rotenberg.

(Tilbage)